Výsadková technika a výcvik VDV

(Pozor, některé obrázky lze zvětšit !)

 

 

obrázky z výcviku výsadkových vojsk Sovětské armády

 

obrázky z výcviku výsadkových vojsk Sovětské armády

 

Schema sovětského padáku D-6

stabilizační (výtažný) padáček

 

 

vak vrchlíku

 

 

vrchlík

 

 

 

obal vrchlíku

ustrojovací řemení

 

 

 

Výsadková technika

vlevo: seskoková výstroj výsadkářevpravo: příprava před seskokem - strojení do padáků

vlevo: schema otevření padáku po výskoku z letounu An 12
vpravo: výskok z letadla s okamžitým otevřením vrchlíku pomocí statického lanka.

   
letoun Il 76

 

Projekt Kentaur

Původně se vozidla BMD při výsadcích shazovala na vícevrchlíkových padácích MKS-350-9. Bohužel nastával problém, jak výsadkáři shození často v neznámém terénu a na nepřátelském území najdou jednotlivá vozidla co nejrychleji a využijí je pro rozvinutí , případně zabezpečení výsadku. Po několika projektech vyhledávání vozidel pomocí radiomajáku se došlo k experimentu s výsadkem části posádky přímo uvnitř vozidla BMD!!
V rámci projektu bylo pro posádku vyvinuto "pružné" sedadlo podle vzoru sedadel Kazbekov, používaného v sovětských kosmických lodích a systém retroraket, nazvaný PRSM-915, což je zkratka pro raketový padákový systém pro vozidla 915. Po otevření hlavního padáku se uvolnila spuštěcí šňůra,která pod paletou držela soustavu čtyř tyčí. V důsledku toho se tyto čtyři tyče sklopily dolů a visely asi metr pod paletou. Na koncích tyčí byla dotyková čidla. Protože byly umístěny pod paletou, narazily na zem dřív než zbytek nákladu. Když se první z nich dotkla země, vyslala elektrický signál k PRSM. Balík PRSM byl umístěn pod hlavním padákem ale nad paletou s BMD. Když tyč narazila na zem, odpálila se retroraketa PRSM, čímž se sestup BMD prudce zpomalil.
Tento systém vysazování BMD jako první vyzkoušela a otestovala 106. gardová vzdušně výsadková divize.

 

Vysazování vozidel BMD

vpravo nahoře: bojové výsadkové vozidlo BMD 2

vlevo nahoře: schema vysazení vozidla řady BMD z letounu An 12. V poslední fázi (těsně před dopadem) dochází k odpálení brdzících raket.

vlevo dole: paleta s nákladem při odpálení brzdících raket PRSM