Reaktivní zbraně

9K111/9M111 Fagot (AT-4 Spigot)

Protitanková řízená střela Fagot patří k nejúčinnějším zbraním, jakými ruské výsadkové vojsko disponuje. Jedná se o zbraň vyvinutou v 80tých letech pro účely protitankového boje na větší vzdálenosti. Umožňuje výsadkářům velmi účinně likvidovat obrněná vozidla nepřítele, zejména tanky, které pro hromadné taktické výsadky představují největší nebezpečí. Zbraň má poloautomatický systém navádění, tzn. že střelec udržuje cíl v záměrném kříži a střela je pomocí povelů upravujících dráhu letu vysílaných po tenkém kabelu naváděna na cíl. Modernizací střely vznikl protitankový komplet 9M113 Konkurs (AT-5 Spandrel), který má proti svému předchůdci dvojnásobný dostřel. Pro protitankový boj na menší vzdálenosti je pak určen komplet 9M115 Metis (AT-7 Saxhorn) jež patří k novinkám ruského zbrojního průmyslu.

9K111/9M111 Fagot

průbojnost homogenního pancíře: více než 500 mm
Ef. dostřel: 500 - 2 500 m
Hmotnost střely: 12 kg
Hmotnost bojové hlavice: 3 kg

 


RPG-7

Pancéřovka RPG -7 odpaluje střelu kalibru 85mm, která je nabíjená ústím odpalovacího zařízení. Je určená na ničení obrněné techniky a chráněných úkrytů. Je to nejrozšířenější pancéřovka na světě. Nedávno byly vyvinuté nové typy střel pro tuto zbraň, s prodlouženým dostřelem a zvýšeným průrazným účinkem. Jedná se zejména o novou hlavici s tandemovým uspořádáním náloží, která je určena pro ničení obrněné techniky vybavené aktivním pancéřovováním. Ta je označována jako RPG-7V1.

RPG-7
průbojnost homogenního pancíře: 400 mm
Ef. dostřel: 300 m
Hmotnost odpalovacího zařízení: 8,6 kg
Hmotnost náboje: 2 kg

 


 

RPG-18 "Mucha"

Jedná se o sovětský protějšek slavné americké pancéřovky M-72, známé především z Vietnamské války. Zbraň je určena pouze pro jedno použití. Vzhledem k její malé ráži (64mm) není schopna probíjet pancíř nejmodernějších tanků, nicméně je velmi efektivní v ničení méně odolných pancéřových vozidel, polního opevnění i v boji v zastavěných oblastech. Zdokonalenou verzí je pancéřovka RPG-22 (ráže 80mm), která se poprvé objevila v 80tých letech v Afghánské válce.

průbojnost homogenního pancíře: 375 mm
Ef. dostřel: 300 m
Hmotnost odpalovacího zařízení: 2,7 kg
Hmotnost náboje: 1,4 kg
RPG-18 "Mucha"
RPG-22

 


RPO, RPO-A

Reaktivní plamenomety jsou určené proti živé síle nepřítele, umístěné i v lehce pancéřované technice a objektech, na velké vzdáalenosti. Jejich účinek v cíli je možno přirovnat k účinnosti 120 mm miny z minometu nebo 155 mm granátu z kanónu.


U těchto plamenometů je použitá vysoce účinná hořlavina, která u RPO je zapalovaná v těle střely, těsně po výstřelu. U RPO-A dojde k zážehu teprve po dopadu na cíl. Tyto reaktivní pěchotní plamenomety jsou lehké, přenosné a jejich příprava k bojovému použití netrvá ani jednu minutu. Reaktivní pěchotní plamenomet RPO je jednoduché konstrukce, má hmotnost 3,5 kg, rychlost střelby 1 výstřel / min, maximální dostřel do 400 m a mířený dostřel do 190 m. Střela ohňometu obsahuje 4 l hořlaviny. Po zamíření a stisku spouště, se ve spoušťovém obvodu indukuje elektrický proud, který zapálí výmetnou náplň. Vzniklé plyny zapálí náplň střely, která vyletí z výmetné trubice na cíl. Po dopadu se obal střely roztrhne a hořlavina, se rozlétne v pásu o délce 30-40 m a šířce 3-4 m. Přenosný komplet této zbraně se skládá z odpalovacího zařízení RPO a dvou střel, celková hmotnost kompletu je 22 kg. Délka plamenometu v bojové poloze je 1440 mm. RPO je použitelný do 100 výstřelů.

 

 


Reaktivní pěchotní plamenomet RPO-A je určen pro jednorázové použití. Liší se od RPO rozměry, hmotností i konstrukcí. Jeho délka je 920 mm, střela i když má jen polovičí náplň hořlaviny, dosahuje vyššího ničivého účinku v cíli. K zapálení hořlaviny dochází až při dopadu střely na cíl. Příprava plamenometu RPO-A ke střelbě spočívá v nastavení rukojeti a spoušťového mechanizmu do palebné polohy. Celá tato činnost trvá asi 11 sekund. Po výstřelu se výmetná trubice zahazuje. Plamenomety RPO-A je možo vzájemě spojit, pro zvýšení ničivého účinku. Výcvik obsluh uvedených reaktivních pěchotních plamenometů je velmi jednoduchý. Po krátké přípravě je může používat každý bojovník. Tyto zbraně, určené především pro boj na malé vzdálenosti, mohou plnit velmi důležité bojové úkoly, jak v obraně, tak v útoku.


Protiletadlový komplet 9M32 Strela (SA-7 Grail)

Zbraňový komplet zavedený do výzbroje výsadkových vojsk v 60. tých letech. Sestává se ze samotné střely, vybavené hlavicí s infračerveným naváděním, jednorázového odpalovacího zařízení a vícekrát použitelné pažby se spoušťovým a zaměřovacím zařízením. Střela je pro bezpečný odpal vybavena startovacím motorem. Hlavní, dvoustupňový motor, se zažehává až v bezpečné vzdálenosti od střelce. První stupeň udělí raketě nadzvukovou rychlost a po uhasnutí ji pak udržuje druhý stupeň.

Tato zbraň byla exportována do mhoha zemí světa. K jejímu použití došlo i v Afghánské válce, paradoxně však především povstaleckými skupinami. Zde se ukázaly velké slabiny tohoto kompletu, který nebyl schopen výrazně ohrozit sovětské vzdušné síly. Posléze jej vystřídaly protiletadlové komplety americké výroby FIM-92 Stinger. Vzhledem k malé velikosti bojové hlavice docházelo často pouze k poškození cíle, nikoliv k jeho zničení, což vedlo ke konstrukci dalších typů přenosných protiletadlových střel. Těmito střelami jsou typy Strela 3 (SA-14 Gremlin), 9M314 Igla (SA-16 Gimlet), 9M39 Igla (SA-18 Grouse). Ty mají, kromě větší bojové hlavice, též přesnější naváděcí systém než původní typ Strela 2.

 

maximální rychlost střely: 385 m/s
Hmotnost střely: 9,2 kg
hmotnost bojové hlavice:1,1 kg
hmotnost odpalovacího zařízení: 4,17 Kg
účinný dostřel: 800 - 3 700 m